Loading...

Sématerápia

A sématerápia egy integratív terápiás eljárás a kognitív-viselkedésterápia, a pszichoanalízis és más terápiás módszerek elemeit ötvözi. Segít azonosítani azokat a gondolkodási és viselkedési mintákat, amelyek az adott probléma hátterében állnak.

A séma egy mintázat, amely gyermek- és serdülőkorban alakul ki, és életünk során újra és újra aktiválódik. Mélyen rögzült, tudattalan hiedelmek és gondolatminták, amelyek viselkedésünket és érzelmeinket irányítják. Mivel az idő múlásával egyre merevebbé válik, reakcióink kevésbé rugalmasak lesznek. Ezért a sémánkra épülő reakcióink nem illeszkednek megfelelően a jelenlegi helyzetek követelményeihez. Lehetnek adaptívak (segítők) és maladaptívak (akadályozók).

A fejlődése során minden gyermeknek öt alapvető szükséglete van: a biztonságos kötődés, az autonómia, az érzelmek és jogos igények kifejezésének a szabadsága, a spontaneitás és játék, a reális határok és önkontroll. A szükségletek nem megfelelő vagy túlzott kielégítése maladaptív sémák kialakulásához vezet.

A sémamódok a pillanatnyi érzelmi állapotok és megküzdési reakciók. Erős érzelmekből és merev megküzdési stílusokból állnak. Gyakran olyan élethelyzetek váltják ki, amelyekre túlságosan érzékenyek vagyunk, ezek az „érzelmi nyomógombjaink”. Amikor a sémák aktiválódnak, a sémamód működésbe lép, és irányítja a viselkedésünket. Az aktuális módunk gyorsan változhat, és a módok átfedhetik egymást.

A maladaptív megküzdési módok olyan túlélési stratégiák, amelyeket gyermekkorunkban használtunk, hogy megvédjük magunkat a sérüléssel, fájdalommal, elhanyagolással és bántalmazással együtt járó érzelmektől. Három típusa az elkerülő, lefagyó és túlkompenzáló. A gyermek módok az érzelmekkel kapcsolatosak, akkor jelentkeznek, ha szükségleteink nincsenek betöltve.

A diszfunkcionális szülő módok a gondolataink, a „hangok”, amik lehetnek követelőek, büntetőek vagy kritikusak.

Az egészséges módjaink, a felnőtt módunk, ami segít adaptív választ adni a környezetünk kihívásaira, és a boldog gyermek módunk, ami a kreativitás, öröm és a játékosság erőforrása.

A sématerápia célja, hogy egészséges felnőtt készségekkel helyettesítsük a sémamódok által irányított egészségtelen viselkedésmódokat és viselkedési mintázatokat.

A sématerápia több szakaszból áll: a problémák feltárása, a sémák és sémamódok azonosítása, a maladaptív mintázatok felismerése, a pozitív változások elősegítése, az egészséges felnőtt és a boldog gyermek módok erősítése, a gyermek módok szükségleteinek kielégítése.

A sématerápia alkalmazási területei:

  • szorongás
  • kiégés
  • pánik
  • depresszió
  • étkezési zavarok
  • pszichoszomatikus zavarok
  • személyiségzavarok
  • önbizalom, önértékelés és önismeret
  • kapcsolati nehézségek, párkapcsolati problémák
  • életválság
  • érzelemszabályozás
  • munkatanácsadás
  • gyerek és serdülő konzultáció
  • sportpszichológiai felkészítés

 

„Képzésben lévő sémakonzultáns jelölt vagyok, szupervízió mellett dolgozom. A szupervízor neve: Dr. Tolvay Katalin.”

„Képzésben lévő gyermek és serdülő sémakonzultáns jelölt vagyok, szupervízió mellett dolgozom. A szupervízor neve: Maria Galimzyanova”

Adatkezeles

Adatkezelési tájékoztató Adatvédelmi és adatkezelési szabályzat (GDPR) Az adatvédelmi és adatkezelési szabályzatban a https://lelkibalansz.hu weboldal üzemeltetője ezúton tájékoztatja a honlap látogatóit a személyes adatok kezelése körében követett gyakorlatáról, az adatok védelme érdekében megtett szervezési és technikai intézkedéseiről, valamint a látogatók ezzel kapcsolatos jogairól és azok érvényesítésének lehetőségeiről. Az adatkezelő neve: Kun Orsolya Zsuzsanna EV Az […]