Loading...

Sportpszichológia

A sportpszichológus (nem csak) sportolóknak segít, egy a sporttal-, sportteljesítménnyel kapcsolatos problémájukban, illetve a magánélet azon nehézségeiben, amelyek a sportra is kihatnak. Minden területen eredményesen alkalmazható, ahol teljesítménnyel, verseny- vagy téthelyzettel kapcsolatos probléma adódik.

A sportpszichológiai konzultáció egy célirányos fejlesztés a sportoló mentális egészségének megőrzésével és lelki állóképességének, mentális technikáinak fejlesztésével. Hozzátartozik az edzők munkájának támogatása is. Fontos feladata a sérülések után, a rehabilitáció alatti támasznyújtás, valamint az események feldolgozása is.

Ezek mellett a sportpszichológia segít:

  • a stressz- és szorongás csökkentésében
  • relaxációs- és légzéstechnikák elsajátításában
  • mentális felkészítésben
  • mentális tréning- és vizualizációs technikák elsajátításában
  • csúcsforma időzítésben
  • teljesítmény- és hatékonyság növelésben
  • kompetencia, önbizalom és önértékelés növelésében
  • önismeret fejlesztésében
  • figyelem koncentráció fejlesztésében
  • motiváció megismerésében és szükség szerinti módosításában
  • célállításban és célprogramozásban

Főbb sportpszichológiai módszerek:

  • relaxációs gyakorlatok (autogén tréning, progresszív relaxáció, légzéstechnikák)
  • mentális tréning
  • célállítás, edzésnapló vezetése
  • figyelem- és koncentrációfejlesztő technikák
  • érzelemszabályozási és indulatkezelési technikák

Fiatal és gyermekkorú sportolók esetében a szülők együttműködésével dolgozom.

A közös munka során feltérképezem a sportoló személyiségét, erősségeit, fejlesztendő területeit (hiányosságait), mentális képességeit, eredményességét, motivációs hátterét. A megfelelő bizalmi légkör kialakítása után, feltárjuk az esetleges problémák okait, tudatosítjuk és közösen dolgozunk a sportoló mentális állapotának megerősítésében és fejlesztésében.

 

Főbb sportpszichológiai módszerek

A relaxációs gyakorlatok abban segítik a sportolókat, hogy az ellazult állapotot elő tudják hívni a kritikus helyzetekben, pl. a verseny előtti szorongás csökkentéséhez. A relaxáció megtanítja, hogy az izomzat optimális állapota előhívható mentális technikával is. Ez által fejlődik a versenyző testtudata, testintegritása. Az ellazultság megvalósulhat fizikai és szellemi szinten is, a mentális ellazultság optimalizálja a helyes versenyzői hozzáállást, teljesítményfokozóvá teszi a lámpalázat.

A mentális tréning főként a sportólók teljesítményének fokozását segíti elő. Ez a módszer javítja a koncentráció képességet, és hozzájárul ahhoz, hogy a szellemi energiáiból kihozhassa a maximumot. Minden olyan technika idetartozik, amelyek ugyan sok gyakorlást igényelnek, de rendkívül hasznosak.

A célállítás segít a sportolónak reális, pontosan definiált célokat kitűzni, amelyek összhangban vannak a sportoló lehetőségeivel és kompetenciáival. A megvalósításukhoz vezető út részletei pontosan ki vannak dolgozva és követhetőek. Az objektív célkitűzések időben behatárolhatók (például: 3 hónap alatt el szeretném érni a kitűzött célt/célokat). A szubjektív célkitűzések, kevésbé körülhatárolhatóak és általánosak (például: Szeretném jól csinálni a gyakorlatot.). A célállítás sikerességének függvénye a motiváció is. Sportolóknál a célállítás technikája a cselekvések irányát és fókuszát is segíthet meghatározni.

A figyelem összpontosítás hiánya az, amikor a sportoló nem tudja a teljesítéshez szükséges figyelmi szintet elérni, mert koncentrációja könnyen megzavarhatóvá válik. A sporttevékenység során is óriási a vizuális figyelem szerepe. A sportpályán minden apró inger nagy jelentőséggel bírhat. Mind egyéni, mind csapatsportokban precízen kell észlelni az ingereket, és azokra minél gyorsabban és pontosabban kell tudni reagálni.

A koncentráció egy hosszabb távú tevékenységet jelent: a figyelem tartós fenntartását. A helyes koncentráció alapja, hogy minden figyelmünket csak arra területre irányítjuk, amelyet a reflektor vagy zseblámpa fénye „kiemel”, a többi a sötétben marad. Sikeres az a sportoló lesz, aki képes a jelentéktelen, zavaró ingereket figyelmen kívül hagyni és csak az adott feladatra összpontosítani. Az összpontosítás teszi képessé a sportolót arra, hogy teljes figyelmét annak szentelje, amit éppen csinál, úgy, hogy közben képes kizárni a zavaró tényezőket. Ez nagyon szoros összefüggésben áll az éberségi szintünkkel (ellazult, felpörgött, aktív stb.), ami befolyásolja az izomműködést és ezáltal a teljesítményt. Tehát az összpontosítás lehet céltudatos és hibás.

Érzelemszabályozási és indulatkezelési módszerek segítségével a sportolónak megtanítjuk, hogy nem engedheti meg magának a verseny közben fellépő elborító dühöt, a túlzott izgulást, a negatív gondolatokat („a másik jobb nálam, veszteni fogok”). Megoldás lehet a belső beszéd, relaxációs technika. Asszertívan sportolni és kommunikálni úgy lehet, ha a szabályok által megengedett keretek között cselekszik és beszél. Agresszíven, ha a szabályokon kívül, azokat átlépve viselkedik. Az agresszió alapja az ösztönök és az egyéni tapasztalatok, melyeket befolyásolni tudunk. Megtanuljuk az erőszakmentes kommunikációt és az énközléseket. (Mondd el a másiknak, hogy mit érzel, mire van szükséged, és kérd meg arra, amit szeretnél).

Adatkezeles

Adatkezelési tájékoztató Adatvédelmi és adatkezelési szabályzat (GDPR) Az adatvédelmi és adatkezelési szabályzatban a https://lelkibalansz.hu weboldal üzemeltetője ezúton tájékoztatja a honlap látogatóit a személyes adatok kezelése körében követett gyakorlatáról, az adatok védelme érdekében megtett szervezési és technikai intézkedéseiről, valamint a látogatók ezzel kapcsolatos jogairól és azok érvényesítésének lehetőségeiről. Az adatkezelő neve: Kun Orsolya Zsuzsanna EV Az […]